Jdi na obsah Jdi na menu
 


CHYBA JOSEF - úryvek z 8. příběhu

(Budišov)

     Já Marie Chybová, na základě otázky, jenž mi byla položena po listopadu 1989, znějící: „A co Vám vlastně ti komunisté udělali?“, rozhodla jsem se napsat jen ve stručnosti něco ze svých vzpomínek na tyto roky, které výrazně změnily život naší rodiny.
     Bylo mi 9 let, když nás okupovala německá armáda. Často jsme se potom dovídali, jak Němci zacházeli s lidmi v koncentračních táborech. Říkali jsme si, jací jsou ti Němci nepřátelé…Přešla válka a my měli hlavy ohnuté a plné strachu před komunistickou diktaturou, která trvala až do listopadu 1989, kdy kopanci a ranami bušili komunisté svůj vlastní národ.
     V roce 1950 jsem se provdala do hospodářské usedlosti, kterou jsme převzali po manželových rodičích, jejíž výměna činila 24 ha, což v poloze Českomoravské Vysočiny bylo na dřinu až dost. Na podzim roku 1952 jsme byli s manželem předvoláni před trestní komisi do Třebíče z důvodu, že neplníme dodávky, které však byly již tak nastaveny, aby nešly splnit. Zde byl manžel odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na 40 dnů, k peněžité pokutě 20 000 Kč a propadnutí majetku. Já jsem jako spolumajitelka dostala 20 dní vězení a 5 tisíc pokuty. Oba dva nás i s osmiměsíčním dítětem vyhostili na 10 let z Třebíčského okresu a od té doby nás jinak nenazvali než že jsme KULACI…..Dne 2. ledna 1953 jsme dostali z Okresního úřadu v Třebíči přípis o přesídlení na státní Statek do Stříbrných Hor a to dne 6. ledna téhož roku.
Zdroj: Miloslav Růžička, Zločin proti lidskosti, 2008.
 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< leden / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 265099
Měsíc: 2037
Den: 42